Zekeriyaköy Şubesi +90 552 356 83 00 Etiler Şubesi +90 554 342 08 29

Elit Akademi SAT & ACT HAZIRLIK

SAT & ACT Hazırlık

     SAT ve ACT sınavları, Amerikan üniversitelerine giriş için gerekli görülen ve evrensel geçerlilikleri olan standardize edilmiş testlerdir.

SAT Sınavı ( Scholastic Aptitude Test )

     SAT sınavı sadece İngilizce ve Matematik kısımlarından oluşurken, ACT sınavı bunlara ek olarak bilimsel mantık bölümünü de içerir. İki sınavın Amerikan üniversitelerin için geçerliliği eş değerdedir, sadece SAT evrensel anlamda daha geçerli ve tanınmış bir sınavdır. ACT’den farklı olarak SAT Avrupa’da da geçerliliği daha yaygındır.

       Elit Akademi olarak amacımız, SAT veya ACT hazırlık süreçlerinde öğrencilere akademik destek vererek sınavlarda başarılı olmalarını sağlamak ve hedeflediği okullara hazırlamaktır.

     Türk öğrencilerin ACT ve SAT’de en çok zorlandığı bölümler Reading ile Writing and Language bölümleridir. Ana dili İngilizce olmayan öğrenciler için bu bölümler oldukça ağırdır. Fen ve Sosyal Bilimler alanlarından spesifik kelimelerle yüklü pasajları okuyup yorumlamak zorunda olan öğrenciler çoğu zaman süreyi bile yetiştirememektedir. ACT ise soruların kısalığı ve pasajların kolaylığı bakımından Türk öğrencilerin daha başarılı olduğu ve uluslararası platformda da rekabete dahil olduğu bir sınavdır.

     SAT ‘de başarılı olmanın ön şartı çok sağlam bir İngilizce temeline sahip olmaktır. Başarılı olmak için ise zamanı iyi kullanmak gerekmektedir. SAT Reasoning İngilizce ve matematik bölümlerinden oluşur. Sınavın geçerlilik süresi 2 yıldır. Sınav kayıtları en az 1 ay önceden yapılmalıdır. Sınav ücreti yaklaşık 115 $’dır.

Sınavın kendisine özel bir sınav yapısı vardır. İngilizceniz çok iyi seviyede olsa bile soru tarzları ve sınav stratejisine hakim hocalardan destek almanız ve SAT yönelik kaynaklardan sınava hazırlanmanız sizi başarıya ulaştıracaktır. Sınava girmeyi planladığınız tarihten 1 yıl önce planlı, sistemli ve disiplinli bir şekilde sınava hazırlanmaya başlamanızı tavsiye etmekteyiz.

SAT SINAVI PUAN SİSTEMİ

 • Essay mecburi değil.
 • Yanlışlar doğruları götürmüyor
 • Kelime bilgisi zorluğu yok
 • 3 saat 50 dakika
 • 400-1600 arası puan
 • Cevap şıkları 4’er adet
 • Bölümler: okuma, yazma ve dil, matematik, opsiyonel essay


SAT sınavı 1600 puan üzerindendir. Her bir bölüm 800 puan üzerinden hesaplanır. En düşük puan 400’dür. Okulların istedikleri puanlar en düşük 1200’den başlar.

2016 yılında değişikliğe uğrayan SAT sınavı eski haline göre çok daha fazla okuma ve paragraf odaklı bir hal almıştır.

İlk olarak 65 dakika süren ve beş uzun paragraftan oluşan 52 soruluk bir test ile karşılanmaktalar.

Ardından ise 35 dakikalık ve 44 soruluk yazım ve gramer soruları gelmekte. Burada bulunan dört paragraf da eklenince öğrenciler 100 dakikada 4500 kelimeye varan dokuz paragraftan sorumlu olarak yüze yakın soru çözmekteler.

Bunun ardından gelen matematik testinde ise 25 dakikalık, 20 sorudan oluşan ve hesap makinası kulanımına izin verilmeyen bir bölüm

Sonrasında 55 dakika sürecek olan 38 soruluk ve bu sefer hesap makinasının izin verildiği bölüm bulunmakta.

Makale Yazma bölümü yeni SAT sisteminde direkt olarak puanlamaya dahil edilmeyeceğinden bazı üniversiteler bu skoru istemeyebilirler ve bu sebeple bazı öğrenciler bu bölümü almak gereği duymayacaklar. Writing, yani yazma kısmında öğrenciler artık kişisel bir makale ile kendi düşüncelerini değil, 700 kelimelik bir paragraf üzerinden yazarın savunduğu fikirleri ve bunun hakkında analizlerini sunmakta. Bu bölüm için verilen süre ise 50 dakika.

ACT ( American College Testing)

     Act, Amerika’daki üniversitelerde okumak isteyen öğrencileri seçmek için oluşturulmuş sınavlardan biridir. SAT I’e ek olarak science bölümünü içermektedir. Science bölümünde ezber sorularından ziyade yoruma ve bilimin temeline dayalı yorum soruları vardır. ACT sınavı ilk defa 1959’da yapılmıştır. Bu sınav ilk yıllarda talep olarak SAT’nin gerisinde kalsa da popularitesi 2000’li yıllardan itibaren artmış, hatta 2011 yılında ACT, SAT’yi geçmiştir. ACT sınav hazırlık danışmanlığımız ile ACT sınavına hazırlanmanıza yardımcı oluyoruz.

     ACT sınavı İngilizce (English), matematik (Mathematics), okuma (Reading) ve fen (Science Reasoning) olmak üzere dört bölümden oluşur. 2005’den itibaren ACT isteğe bağlı olarak öğrencilere “Optional Writing” bölümü de sunmaktadır.

     215 tane çoktan seçmeli sorudan oluşan sınav, yaklaşık 3,5 saat sürer. Sınav yılda altı kez verilir. En yüksek puan 36, en düşük puan 1’dir.


Bölümlere Göre Süre Soru Sayısı

 • İngilizce Test 45 dk 75 soru
 • Matematik test 60 dk 60 soru
 • Reading test 35 dk 40 soru
 • Fen testi 35 dk 40 soru
 • Writing 30 dk

UZMAN EĞİTİM KADROSU

Tüm kadromuz uzun yıllardır kendi alanlarında çalışan, özellikle sınav gurubunda çalışmış deneyimli öğretmenlerden oluşmaktadır.
 • YAZAR ÖĞRETMEN KADROSU

  YENİ NESİL SORULARI hazırlayan öğretmen kadrosundan oluşan ekibimizle en güncel verilerle öğrencilerimiz sınavlara hazırlıyoruz. 

  Öğretmenlerimiz kullanılan pek çok farklı yayınevi için soru yazmakta ve kendi öğrencilerimize de yeni soru tiplerini detaylı olarak anlatmaktadırlar. 

  Başarıyı yakalamak için daima en güvenilir bilgiyi sağlıyoruz.

 • 20 YILLIK TECRÜBE
 • ALANINDA UZMAN EĞİTİMCİLER
 • EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ

YARIŞTAN YAŞAMDAN KOPMADAN

SICAK, MUTLU, HUZURLU

Eğitimin kalitesi kadar, eğitim verilen ortamın sıcaklığı  ve huzuru da motivasyon ve başarıya önemli katkı sağlar. 

Sizleri, çalışanları ve ortamıyla mutlu bir aile havasındaki kurumumuza bekliyoruz.

FERAH - GÜVENLİ

Temiz, ferah ve özel bir çalışma ortamında, öğrencilerimiz için özel hazırlanmış ofislerde sizlere eğitim danışmanlığı yapıyoruz.

Yoğun, kalabalık ve kitlesel eğitimin sağlayamadığı her şeyi burada bulacaksınız.. 

VİP - ÖZEL VE GURUP ÇALIŞMALARI

Kitlesel olmayan, bireysel ve özel vip guruplarda, arkadaş gurubu sıcaklığındaki aile ortamımızda eğitim teknolojilerinin getirdiği yenilikleri kullandığımız kurumlarımıza sizleri bekliyoruz. 

Style Selector

Layout Style

Predefined Colors

Background Image